יש כלב בבית ואתם מצפים לתינוק חדש? כמה אושר. קבלו טיפים שיסייעו לכם לצלוח את הגעתו של התינוק אל החבר הכי טוב שמחכה לו בבית:

רגיל

כמי שעוקבים אחר הבלוג שלי אתם בוודאי כבר יודעים שאצלנו, בבית הפרטי שלנו, יש שני חברים טובים שמהלכים על ארבע ומכשכשים בזנב- והיד עוד נטויה. מאחר וכך, חשוב היה לי לתת ביטוי בפוסט הזה לכמה כללים וטיפים חשובים מאוד שיסייעו בידי כל מי שבביתו כלב/ים, ומצפים בקרוב לתינוק חדש שיגיע הביתה ויצטרף למשפחה.

את הטיפים הללו ריכזתי עבורכם באדיבותו של דר' איל נחמיאס, וטרינר ראשי בחברת פורינה ישראל:

רוב הכלבים מגלים סקרנות כאשר הם רואים תינוק , בייחוד אם מדובר בחשיפה ראשונה שלהם ליצור הקטן והמתוק. בעיקר אם מדובר בפעם הראשונה, וכמובן באופן כללי, יש לנקוט באמצעי זהירות ולהשגיח בעוד הכלב בודק ומרחרחאת התינוק. רוב הכלבים מסתגלים במהירות ובקלות לנוכחותו של תינוק חדש, אך יחד עם זאת, יש להעביר לכלב את העובדה שדייר חדש ושברירי מצטרף למעונו, באופן הדרגתי ובהשגחה מלאה:
תינוק עלול להיפגע מניסיונות הכלב לשחק עימו או לבדוק אותו. כלב פעלתן ונמרץ במיוחד (אפילו אם מדובר בכלב קטן כמו פינצ'ר!), עלול להפילו כאשר רץ סביב הבעלים או קופץ עליו משמחה. יש לתת השגחה מיוחדת בכל הקשור לכלבים מגזעים אשר ידועים כנוטים להתנהגות טורפת או כלבים ספציפיים אשר נוטים לצוד חיות קטנות. שימו לב: גם כלבים אשר מגלים אגרסיה כאשר מתקרבים לעצם המשחק החביבה עליהם או לקערת המזון, נכללים בקבוצה זו.

כלל חשוב אותו יש לזכור: אין דמיון בין ניסיון של הכלב עם ילדים קטנים, לניסיונו עם תינוקות. אם הכלב משחק בידידות מושלמת עם ילדים אין לצפות בוודאות התנהגות דומה כלפי התינוק וזאת מאחר ומדובר ביצור שברירי יותר, פאסיבי יותר וכמובן- חסר מודעות.
מעקב אחר התנהגות הכלב: האינטראקציה בין כלבים שלהם אין נסיון עם תינוקות לבין תינוק חדש חייבת להיבחן היטב למשך תקופה ארוכה יחסית. כבעל הכלב עליך להשגיח על הכלב ולוודא כי הכלב אינו מתעניין בתינוק או חברותי לחלוטין כלפיו. קשה לומר מתי ניתן להפסיק את המעקב הצמוד הזה אך עדיף להיות זהיר מדי מאשר להרפות מוקדם מדי. כדי שהכלב ילמד כי התינוק יהיה מעתה חלק בלתי נפרד מן המשפחה, יש להציג אותו לכלב באופן הדרגתי ומבוקר, כאמור- כשהכלב צריך לקשר את האירועים של הצגת התינוק לדברים חיוביים ולא למצבים מלחיצים ולא נעימים.

shutterstock_תינוק חדש מגיע הביתה והחבר הטוב ביותר שלו כבר מחכה באהבה

shutterstock_תינוק חדש מגיע הביתה והחבר הטוב ביותר שלו כבר מחכה באהבה

הכינו את בואו של התינוק כמה חודשים לפני הלידה:

 • אילוף בסיסי- אם הכלב אינו יודע לשבת, לבוא , לשכב או לחדול לפי פקודה כדאי ללמדו בעזרת מאלף מקצועי , עדיפה הדרכה אישית ותרגול עצמי על השארת הכלב ל"סדרת חינוך". הדבר משול לרכב חזק ומשוכלל אשר ניתן לאדם שלא למד נהיגה.
 • תדעו להגיד "לא"- תארו לכם כי הגעתם עם התינוק הביתה והכלב קופץ משמחה ויוצא מגידרו ואינכם יכולים לעצור זאת המילה "לא" חיבת להיות ברורה היטב.
 • חיזוקים חיוביים- הגישה באילוף חייבת לכלול חיזוקים חיוביים, (חטיף אהוב על הכלב, למשל) ולא עונשים. בסופו של דבר נרצה שהכלב לא יבצע פקודות מתוך פחד שיענש אלא מתוך שמחה ואהבה. עוד, נרצה שהכלב יקשר אלמנטים חיוביים ומהנים לבואו של התינוק.
 • הדמיות- ניתן להציג לכלב בובה ולבצע פעולות אשר בדרך כלל מבצעים עם תינוק, כמו לעטיפה בשמיכה או לטייל עימה על הידיים ולצפות בהתנהגות הכלב ולשלוט עליו. מכיוון שכלבים מגיבים בעניין רב לקולות חדשים, ניתן אולי גם להשמיע לו קולות מוקלטים של תינוק.
 • הצגת תינוקות– אם הכלב מאולף כבר למשמעת בסיסית ויש לנו הזדמנות להציג בפניו תינוקות זרים, כדאי לעשות זאת באופן מבוקר וכאשר הכלב בשליטה מלאה.

מזל טוב, הגעתם הביתה עם התינוק:

אמצעי זיהוי – ניתן להביא לכלב להריח שמיכות או בגדים שהתינוק לבש על מנת לבצע את ההיכרות הראשונית.  (לא מומלץ להביא טיטולים מלאים , כלבות בטבע מלקקות את הצואה והשתן של הגורים די ביסודיות. כלב עלול ללכת רחוק מאוד כדי לחפש את הטיטולים המלאים באשפה… גם אם מדובר בכלב אנין ועדין ביותר!) 

 • המפגש הראשוני בין האם לכלב כאשר האם והתינוק שבים הביתה,  מוטב כי מישהו אחר מבני המשפחה יחזיק בתינוק, או אף עדיף שיהיה בחדר אחר כאשר האם מברכת את הכלב לשלום, כך נמנע מצב בו הכלב יקפוץ על האם משמחה ויגרום לנזק לתינוק. כדאי לתת לזמן לעבור עד אשר רמת ההתרגשות בבית תרד למינימום, והכלב נרגע ושב לפינה החביבה עליו, אז כדאי לעשות את המפגש הראשון הפיזי ביניהם.הורה אחד יחזיק את התינוק בעוד ההורה השני יחזיק את הכלב קשור, אם קיים חשש שהכלב ילקק את התינוק ניתן לשים מחסום לפיו. כעת ניתן להתקרב זה לזה באיטיות צעד אחר צעד ולהמתין בכל שלב. אם הכלב רגוע ואינו קופץ ויוצא מגידרו ניתן אף להגיע למצב בו הכלב מרחרח ממרחק קרוב למדי את התינוק. עדיין לא להגיע למגע פיזי.
  רק לאחר מספר מפגשים מוצלחים ניתן לתת לכלב ממש להריח את התינוק במגע פיזי. כמובן שאפשרי עדיין להיעזר במחסום לפיו של הכלב ליתר ביטחון.
 • הימים הראשונים יחד למשך מספר ימים מומלץ שלא לתת לכלב גישה חופשית לתינוק ללא השגחה. כשהתינוק צורח ומנענע רגליו וידיו, עלול הכלב שמביט במתרחש לפרש את הסיטואציה כהזנה למשחק או חמור מכך, תקיפה. במקרים כאלו כדאי פשוט לשים את הכלב בחדר אחר או להצמיד את הכלב לאחד מהמבוגרים ולהשאירו במצב "שב" ו"הישאר" במרחק כמה מטרים מהתינוק.  כלבים שיתנהגו יפה ובאופן מרוסן, כדאי שיהנו מכך ויתוגמלו במילה טובה, ליטוף וחטיף.  פעולות אלו יתנו לכלב את התחושה כי שהותו עם התינוק היא חוויה חיובית ונעימה.לסיכום
  ברוב המקרים, הרוב המכריע של הכלבים מגיבים יפה וללא כל בעיות או תקריות לא נעימות כלפי תינוק חדש. אם ניתן תשומת לב להתנהגות הכלב ונכין את בואו של התינוק על פי כללי הבסיס שלהלן, נוכל למנוע כמעט לחלוטין מקרים לא נעימים ונזיפות שניתן היה למנוע כלפי הכלב . על ההורים להיות תמיד במצב בו יוכלו לשלוט על התנהגות הכלב ולהפסיק התנהגות לא רצויה.

בכל מקרה שלא יהיה, ניתן ואף מומלץ להסתייע במפגשי אילוף קצרים עם מומחה לעניין, שיוכל בביתכם הפרטי להקנות לכם את הכלים הבסיסיים לקבלת התינוק הביתה.

מזל טוב!

אודות Carmel Peleg

ברוכים הבאים לבלוג השמח שלי! כאן, תוכלו ליהנות מהמלצות על כל מה שיכול להפוך את החיים לפשוטים יותר, נוחים יותר, צבעוניים יותר ו-שמחים. בין היתר, תוכלו לקבל כאן המלצות על ספרים חדשים, מתכונים שניסיתי בעצמי והוגשו לכם מדוייקים, מיני מוצרים שיהפכו את החיים ליעילים וקלים, התראות על המקומות השווים לבילוי עם הילדים ובני הזוג, טיפים, הצגות וסרטים. תוך כך תוכלו לקבל הצצה אל חיי הפשוטים-מורכבים, הבורגניים לפליא והמשתדלים להיות שמחים ועל הדרך, אולי תוכלו גם ללמוד משהו על עצמכם ומשפחתכם ולגלות מהם הדברים שעושים לכם נחת. Enjoy life! ❤

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s