שוב התקשרו מבית הספר. הילד מתקשה לקבל סמכות מורית? יתכן שאין לו דוגמה טובה

רגיל

אין ספק שכל אחד ואחת מאיתנו, ההורים, שואף לכך שילדו (מיוחד וייחודי ככל שיהיה), ישתלב היטב במסגרת הבית ספרית ויהיה חלק הרמוני מהמרקם החברתי שמקבל סמכות מורית במסגרת הכיתה ומחוצה לה. בסופו של דבר, להיות קונפורמיסט זה הרי די חשוב (שוב, בואו נשים בצד רגע את כל העניין הזה של הייחוד היוצא מגדר הרגיל שלנו ושל ילדינו), והסמכות המורית, כמו זו של כל מבוגר אחראי, הנה סמכות חשובה אותה על הילדים שלנו לקבל, על מנת שיהיה להם קצת יותר קל בחיים, באופן כללי.

לא אפתח פה דיון חם ולוהט שקשור ברמת החינוך בישראל ובמצבה של המסגרת החינוכית של ימנו, שכן זה נושא אחר לחלוטין לדון בו, אבל ברוב המקרים המורים, שניגשים למקצוע כה תובעני כמו זה, שואפים להשאיר חותמם על הילדים הרכים שלנו במובן החיובי וחשים שמדובר בשליחות.

אז מה עושים כשלילד היקר שלנו קשה לקבל את הסמכות של המורה בכיתה? (שלא לדבר על המקרים בהם המנהל/ת נכנס/ת לתמונה)? האם יש לזה קשר ישיר לעובדה שיש או אין לנו סמכות הורית עליו? האם מדובר במקרה אבוד בו הילד יגדל להיות מבוגר נון-קונפורמיסט שמתקשה לקבל סמכות ומרות מבוס או קולגות? מה יהיה על הגוזל החמוד שלנו שכל כך חשוב לנו שיצליח בחיים?

קשר חיובי בין הורה למורה הוא בעל השפעה טובה על הילד, עוזר להשתלבותו התקינה בבית הספר ומשפר את יחסו אליו. עם זאת, פעמים רבות קיימת ביקורת רבה ותלונות משני הצדדים, שמשפיעים על הילד ועל יחסו למורה ולבית הספר. כיצד אפשר לסייע לילדים לפתח יחס חיובי כלפי המורה? איך כדאי לנהוג במקרים של ביקורת או חוסר שביעות רצון מצד המורה או ההורים?

reeimages.com

reeimages.com

הסתייעתי בנועה הרץ, פסיכולוגית קלינית המטפלת במבוגרים, ילדים ונוער, על מנת שתעשה לנו סדר בדברים ותעניק לנו טיפים וכללי זהב בדרך אל הקשר החיובי והפורה בין התלמיד שלנו למורו:

זה נכון שהיום <כמעט> לכל הורה יש את הנייד הפרטי של המחנכת (ולעיתים גם של ההנהלה, היועצים ושאר המורים במקצועות השונים) ולא תמיד עושים שימוש תבוני והגיוני בנייד הפרטי הזה. לאור כך, הגבולות מטשטשים כשיחד איתם, גם מיטשטשת נקודת המבט של הילד כלפי כל זה. במידה והתקשורת תהיה פתוחה אך תשמור על גבולות נאותים בין הורה למורה, היא תתרום לתחושת הביטחון והאמון של הילד בבית הספר, שכן הוא יקלוט, שיש "עם מי לדבר".

נכון, לא תמיד רואים ההורים והמורים עין בעין ויש השגות שונות בנושאים מגוונים, אולם ספקות של הורים לגבי חוסר מקצועיות, אופן הטלת המשמעת, כמות והיקף שיעורי בית וכדומה, עולים לעיתים אל מולו של הילד ועלולים לפגום בתחושת הסמכותיות של המורה כלפיו. אסור לנו לשכוח כי ילדים קולטים את תחושותיהם של ההורים כלפי המורים ומושפעים מהם גם מבלי שיאמרו מילים קשות.

כדי לסייע לילדים להשתלב ולהרגיש ביטחון בבית הספר, חשוב שההורים ישדרו שהם בוטחים במורה ובמסגרת, ושחילוקי דעות ניתנים לפתרון בעזרת בירור מול המורה באופן מכובד ונעים. מומלץ שביקורת תועבר למורה בשיחה אישית ולא בנוכחות או באמצעות הילד. כמובן שגם מצד מורים קיימות תלונות כלפי הורים לגבי משמעת וחינוך, ודיאלוג מכובד בין הורה למורה עשוי לתת מענה גם לאלה.

פעמים רבות, רגשות שליליים כגון כעס, זלזול וחוסר אמון של הורים כלפי מורים מקורם בחוויות שליליות שלהם עצמם עם מורים ובתי ספר בילדותם. מבלי שההורה יהיה מודע לכך, זיכרונות אלה משפיעים על האופן שבו הוא מתייחס אל המורים של ילדיו. חוסר ההפרדה הזה בין ההורה לילד עשוי לשבש את היכולת של הילד ליצור קשר חיובי וטוב עם המורה. ככל שהתחושה שחש ההורה כלפי המורה של ילדו היא חזקה יותר, כך עולה הסבירות כי מקורה בחוויה אישית מהעבר – ועלינו, ההורים, להיות מודעים לכך. נכון- לא כולנו "סובלים" מעודף מודעות עצמית, אבל על מנת שנעניק לילדינו דוגמה אישית נאותה, עלינו להיות מודעים לכל פעולה ומסר (מילולי ולא מילולי) שאנחנו מעבירים לילדנו בנושא זה.

כדי לחזק את הקשר שבין הילד למורה ולבית הספר, מומלץ להורים להיות מעורבים. נכון, לא תמיד יש זמן ללוות את הכיתה למוזיאון ולא ממש מתחשק להקים את הערוגה השכבתית, אבל הצטרפות אקטיבית לפעילויות יתרמו לתחושת השייכות של התלמיד ויאפשרו להורה להכיר את המורה "כדרך אגב" ולפתח סמול טוק ענייני.

יחד עם זאת, חשוב שמעורבות לא תהפוך להתערבות. יש לשמור על גבולות ברורים בקשר עם המורה. אחרי הכל, מורים הם האחראים על חינוך הילדים במסגרת בית הספר. משמעת בכיתה, שיעורי בית, מבחנים – בכל אלה ועוד הורים אינם צריכים להתערב, אלא במצבים יוצאי דופן, וגם זאת בתקשורת ישירה ופתוחה. מורה שנתון להתערבות מרובה מצד הורים יתקשה לבצע את תפקידו ויתקשה לבסס את עצמו כסמכות מול תלמידיו בכלל והילד של אותם הורים מתערבים בפרט.

על כל אחד מאיתנו יש לזכור ולשנן, כי לעולם לא יימצא המורה המושלם (בעיניו של כל הורה באשר הוא), והציפיות מהמורה צריכות להיות ריאליות ומותאמות למגבלות הלימוד בכיתה, למגוון הילדים הגדול כל כך שתחת אחריותו ולעובדה שעל המורה להתמודד עם קהל רחב של הורים הבאים אליו בדרישות ומענות, ממש כמונו.

עכשיו בואו נעשה את זה הכי לוגי ופשוט ובהכללה גסה:

בסופו של דבר אנחנו חייבים להבין, שהילדים הם הראי שלנו; כשנרים את הקול על המורה ונלבן איתו את העניינים שלנו אל מול כל הכיתה, אין לנו מה להתפלא כשהילד ירשה לעצמו לצרוח על המורה במסדרון.

כשמורה יעביר מסר להורים באופן ישיר או דרך התלמיד וההורים יתייחסו אל המסר הזה בביטול או שלא יתייחסו אליו בכלל, אין לנו מה להתפלא כשהילד יחליט לא להכין שיעורים או אם "ישכח" להעביר מסרים אחרים שנשלחו על ידי המורה.

כשנדפוק בחוזקה על השולחן של המנהלת, אין לנו מה להתפלא אם הילד ירהיב עוז להפוך כיסא או שולחן בכיתה…

בקיצור, המסר ברור ואת כל הדוגמאות הללו אפשר להפוך ולהמשיל לכיוון החיובי. כך גם ברוב המקרים ינהג גם הילדון שלנו, נוציא מהכלל כמובן מקרים בהם לילד בעיות התנהגות או קשיים רגשיים כאלה ואחרים, אותם כמובן יש לאבחן ובהם לטפל באופן פרטני באמצעות הכלים ואנשי המקצוע המתאימים.

אפרד מכם בנימה אישית וארשה לעצמי לבקש מכם, לאהוב את הילדים שלכם ללא תנאי. זה יעזור להם לקבל את הפרופורציות הנכונות לחיים… ללמוד זה חשוב, אבל לאהוב (לאהוב ללמוד, לאהוב להכין שיעורים, לצחוק, לשחק ולאהוב ללכת לבית הספר), זה הכלי החיובי והפשוט ביותר אותו אנחנו יכולים להכניס להם עמוק לתוך ארגז הכלים של החיים, והוא יאפשר להם לעשות את כל מה שמוטל עליהם בשמחה ואף יסייע להם להתמודד עם כישלונות כמעט באותה מידה בה יתמודדו עם הצלחות כבירות.

תהיו טובים

שלכם

כרמל

רוצים לקבל עדכונים גם על הטיפים הנוספים והעדכונים החמים שיעשו את החיים ליותר פשוטים? הצטרפו ל"בלוג השמח": הזינו את כתובת המייל שלכם בקובייה הייעודית שבסרגל מצד שמאל למעלה ותצטרפו.

אודות Carmel Peleg

ברוכים הבאים לבלוג השמח שלי! כאן, תוכלו ליהנות מהמלצות על כל מה שיכול להפוך את החיים לפשוטים יותר, נוחים יותר, צבעוניים יותר ו-שמחים. בין היתר, תוכלו לקבל כאן המלצות על ספרים חדשים, מתכונים שניסיתי בעצמי והוגשו לכם מדוייקים, מיני מוצרים שיהפכו את החיים ליעילים וקלים, התראות על המקומות השווים לבילוי עם הילדים ובני הזוג, טיפים, הצגות וסרטים. תוך כך תוכלו לקבל הצצה אל חיי הפשוטים-מורכבים, הבורגניים לפליא והמשתדלים להיות שמחים ועל הדרך, אולי תוכלו גם ללמוד משהו על עצמכם ומשפחתכם ולגלות מהם הדברים שעושים לכם נחת. Enjoy life! ❤

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s